THE TOBACCO ASSOCIATION OF MALAWI

LIST OF COUNCILORS, ALTERNATE COUNCILORS AND DELEGATES UP TO FEBRUARY 2022

AREA

DEMARCATION

TOBACCO TYPE

COUNCILLOR

ALTERNATE COUNCILOR

DELEGATE

1

Southern Region

Big Burley and Flue –Cured Estates and Companies.

 

 

 

2

Zomba, Phalombe, Chiradzulu, Thyolo and Mulanje Districts

Burley, SDF and Flue.

Mr. R. D. Sulumba

Mr. Tisunge Pensulo

Mr. Benson Bomani

3.

Blantyre, Mwanza, Neno, Chikwawa, Phalula, Manjawira, Balaka, Bwanje Valley, Nankumba, Chilipa Ntcheu

Burley, SDDF, NDDF and Flue

Mr. B. Kalongonda

Mr. Charles Simoni

Mr. Albert. Zanelo

4

Machinga District

Burley, SDF and Flue

Mr. Mack Sande

Mr. Losita Taimu

Mr. Shaibu Muliya

5

Mangochi District, Namwera and Makanjira

Burley, SDF and Flue

Mr. D.J. Dias

Mr. S M’madi

Mr. J.K Chilombo

6

Dedza District

Burley, NDDF and Flue

Mr. George Amiel Jim

Mr. Lauden A. Chilombo

Mr. Edson Y. Chauma

7

Lilongwe South and West

Burley, NDDF and Flue

Mr. Alfred C. Mkanakufa.

Mr.A.S. Msapota.

Mr. H. Dzoole 

8

Lilongwe North East (Nsaru/Kasiya)

BurleyNDDF and Flue

Mr. G. S. Kalichelo

Mr. Z.A. Kabvumbula

Mr. G. Mzandu

9

Mchinji District

Burley, NDDF and Flue.

Hon. Kayo Zimchetera MP.

Mr. Joseph   Mathews

Mr. Ladwel Moyo

10

Dowa East

Burley, NDDF and Flue.

Mr. M. Kalukusha

Mrs. E. Kamazinda

Mr. F.L. Chinkoka

11.

Dowa West

Burley, NDDF and Flue

Mr. Anold Wakisoni

Mr M.L. Chisepeya

Mr. Anderson Mkwapatira

12

Salima and Nkhotakota Districts

Burley, NDDF and Flue

Mr. A.M.K. Banda

Mr. G. Mapiki

Mr. C. Phiri

13

Ntchisi District

Burley, NDDF and Flue.

Mr. R.J. Maigwa

Mr. Mark. Mphenzi Mtengo

Mr. G. Chilima

14

Kasungu East, Kasungu Mchinji and Mchinji Districts

Burley, NDDF and Flue

Mr B.Z. Phiri

Innocent Nkhata

Mr. Frackson Jere

15

Kasungu West

Burley, NDDF and Flue

Mr. A.K. Banda

Master Moyo

Mr. Matiasi Chitedze 

16.

Mzimba South, Nkhata Bay

Flue Cured

Mr. Boyden Ndhlovu

Mr. Jonas Bvumbwe

Mr. Wisdom Mdhululi

17.

Mzimba North Viphya and Chikangawa

Burley and NDDF

Mr. A.M. Jere

Mr. Jonathan Sibande

Mr. Samuel Mwale

18

Rumphi District

Burley and NDDF

Mr. Bentry Kumwenda

Mr. Athan Chipundwe Mkandawire

Mr. Mazire R. Chibambo

19

Karonga and Chitipa Districts

Burley, NDDF and Flue.

Mr. A.V. Siame

Mr. Maxwell Kayira

Mr Kamoza  Gondwe

20

Large Growers, Organisations

Burley and Flue-Cured

Mr. Chiwembu Joseph Nkhata

Mr. Jack S. F. Banda

Mr. L. Kachikhadi

21

Large Growers, Organisations

Burley and Flue-Cured

Hon. Harry Mkandawire MP.

Mr. Arnold Shaba

Mr. Franklin Hara

Updated April, 2017